+ Massor av innehåll som är välstrukturerat och tydligt. Lättläst med bra typografi. Har en mobilsajt!

–  Sökfunktionen för att hitta butikerna kunde bli bättre. Ingen interaktivitet med besökarna.

Coop och Ica har
de mest innehållsrika webbplatserna i testet. Trots det lyckas Coop hålla struktur och navigation mycket enkel – här finns fyra tydliga flikar att välja på för besökaren. Föredömligt.

Här finns närmare 7 000 recept att söka bland. Men Coop nöjer sig inte med att erbjuda en sökbar receptdatabas utan utnyttjar innehållet på fler sätt. Besökaren kan hitta inspiration för påsk- eller julbordet genom att gå in under ”Helger” och under ”Teman” hittar vi både bra information och massor av recept kopplat till teman som grillning, kalas, fisk & skaldjur med flera. Coop har också en särskild ingång för att hitta allergianpassade recept.

En trevlig och framsynt detalj är att Coop gjort en mobil version av sin receptsökfunktion (mobil.coop.se). Här kan man söka rätt på recept på bussen hem och kan enkelt se vad man behöver handla. Nästa steg borde vara en tajtare integration mellan webb och mobilsajt så att vi kan sitta vid webbläsare och planera familjens veckomeny för att sedan enkelt komma åt en inköpslista via mobilen!

Genomgående är Coop bra på att använda information från andra kanaler även på webben. Här finns nedladdningsbara pdf-filer och i smarta ”Vardagstips”.

Coop har insett att en av de viktigaste funktionerna på sajten är möjligheten för kunderna att hitta butikerna och få reda på öppettider. Sökfunktionen har fått en egen flik i toppnavigationen och är föredömligt enkel att hitta. Resultaten presenteras överskådligt och fint men vi får ingen hjälp att hitta den närmsta butiken. När vi söker på orter där det inte finns några butiker får vi inga sökresultat och ingen hjälp att komma vidare. En mer intelligent sökfunktion hade kunnat ge oss sökresultat från närbelägna orter.

För sina kunder i Stockholmsområdet startade Coop nyligen Mataffaren.se – ett försök att få igång försäljning av livsmedel via nätet. Ett antal försök gjordes av olika aktörer i slutet av 1990-talet men ingen lyckades riktigt. Kanske är tiden mogen nu. Sajten är snygg, välgjord och bra strukturerad. Men varför inte lägga till ett rekommendationssytem?

Betyg: 7 av 10

www.coop.se