Dagen i Helsingborg började med att de 20 finalisterna i Seedcamp Norden fick hålla en fem minuters presentation var, och den har fortsatt med mentor-sessioner där entreprenörerna kan diskutera sina idéer. Mentorerna är entreprenörer, riskkapitalister och företagare och varje startup-företag får fyra mentor-timmar under dagen.

Peter Sunde Kolmisoppi (vänster), Anna Oscarsson och Måns Adler är gänget bakom Kvittar.
Anna Oscarsson och resten av Kvittars team, som består av Peter Sunde Kolmisoppi och Måns Adler, är på plats.
Hur är stämningen?
– Den är bra, det är mycket minglande. Mentorerna är väldigt hjälpsamma och kommer med tips och pushar. Det är ett bra arrangemang, säger Anna Oscarsson som läser sista terminen på utbildningen Kaospilot och jobbar med Kvittar som en del av sitt examensarbete.
Vad betyder Seedcamp för Kvittar?
– Förhoppningsvis ger det oss bra kontakter och någon ingång till point of sales. Det blir lite som en legitimering på vägen att bara vara här.
Teamet i Kvittar utvecklar ett elektroniskt kvittosystem som riktar sig mot två målgrupper. Den ena är företag som redovisar kvitton och den andra är privatpersoner som har nytta av att ha koll på sina kvitton för garantier eller återköp.
Elektroniska kvitton tar bort den kostsamma processen i att skriva ut papperskvitton som sedan ska digitaliseras gen i exempelvis bokföring.
Tanken är att kortinnehavarna själva kopplar sina kort till Kvittars hanteringssystem och där får de en webbaserad översikt av sina kvitton.
Systemet ska också integreras i butikernas kvittosystem. Hos dem menar Anna Oscarsson att det finns en ingång genom den nya kassaregisterlagen som träder i kraft i början av år 2010 och säger att handeln måste lagra kvittoinformation under en viss tid.
Kvittar är i startskedet och just nu utvecklar teamet gränssnitt och affärsidé. Målet är att ha en produkt färdig lagom till den nya lagen börjar att gälla.
– Men det beror lite på hur det kommer att se ut ekonomiskt, säger Anna Oscarsson.












































Från lönsamt hobbyprojekt till


Missa inte de senaste nyheterna från tidningen Driva Eget, med allt för dig som ska dra igång en egen verksamhet.




Piratebay, Bambuser och Anna - (MKSE.com - Klart störst på CMS) 2009-05-05 15:48
Bra idé! - (geist) 2009-05-05 20:16