Episervers nya marknadsstöd går under namnet Marketing Arena och används på sajter som är skapade i Episerver publiceringssystem. Den riktar sig därmed till användare som redan är kunder hos företaget, men enligt marknadschefen Maria Wasing är målgruppen delvis en annan än tidigare

– Marketig Arena är till för dem som arbetar med marknad och företagsstrategi. Det kan ju också vara en webbansvarig eller webbstrateg som arbetar med de här frågorna, men det riktar sig inte till tekniker, utan till marknadsförare och informatörer. Därför är gränssnittet också väldigt visuellt.

I Marketing Arena ingår ett paket av applikationer och tjänster, bland annat finns en modul för kampanjhantering, som i realtid låter användaren följa besökarnas handlingar på en webbplats. Andra moduler är funktioner för sökordsoptimering och personalisering. Produkten kostar 40 000 kronor.

Tidigare har Episerver släppt vissa av sina produkter som open source, något som kommer att fortsätta även i framtiden enligt Maria Wasing.

– Det är möjligt att det kommer tilläggsprodukter för Marketing Arena som open source senare, det är för tidigt att sia om nu. Men open source är definitivt en del i vår strategi.