Nordiska e-handlare ska få det lättare att ta betalt internationellt. Det är målet när betalleverantören Payex nu inleder ett partnerskap med betalningslösningen Paypal.
Christer Lovær, marknadsdirektör, Payex solution
De e-handlare som använder Payex betalösningar kan nu välja att lägga till betalning via Paypal som ett av sina alternativ. Därmed blir Payex den första nordiska betalväxeln att erbjuda denna integrerade lösning.
– Det här är en enkel lösning för de e-handlare som vill kunna ta emot globala kunder, säger Christer Lovær, marknadsdirektör på Payex solutions.
– Paypal har 1 miljon kunder i Norden, 50 miljoner i Europa och cirka 200 miljoner på global basis. Det finns uppskattningar som säger att 14 procent av all e-handel går via Paypal. Så det är en stor aktör.
Enligt Christer Lovær tillför partnerskapet en nordisk förankring för Paypal, som inte har något Nordenkontor, och en mer global marknad för företagets nordiska kunder.
För de som är kunder hos Payex bli gränssnittet och kontaktpersonen densamma. Även om de lägger till Paypal.
Varför ska de nordiska aktörerna gå via Payex, de kan ju ha ett avtal direkt med Paypal?
– För det första så vill du ju ha en lokal kontakt, vi har kontor i hela Norden. Sen slipper du koppla ett nytt tekniskt gränssnitt till din e-handel. Det här är ett enkelt sätt att få ett nytt betalningsgränssitt utan teknisk implementering. Du slipper koppla sig till olika partners för att täcka sina olika betalningsbehov.
I dagsläget erbjuder Payex fler typer av betalningar, exempelvis via kreditkort, sms och faktura. Christer Lovær menar att många e-handlare är intresserade av att kunna ha flera olika lösningar, men ändå använda samma leverantör av betalsystem
– Vi har ju ett antal betallösningar, Paypal är bra för slutkunderna också. Man slipper lämna ut sitt kortnummer och det är enkelt att använda.
Christer Lovær vill inte säga hur mycket det skulle kosta Payex kunder att lägga till Paypalbetalning till sitt utbud, men kostnaden kommer att vara rörlig och baseras på transaktioner.
– Det här är en tilläggstjänst, det är upp till kunden om de vill ha den eller inte.
Jean-François Rochet, General Manager för Paypal i Norden och Östeuropa, säger att de har valt att samarbeta med Payex eftersom det är en stor aktör i Skandinavien.
– Den nordiska e-handelsmarknaden är viktig, eftersom den är stor och dessutom ganska avancerad. Här är det till exempel vanligt att köpa digitalt innehåll.
Kommer ni att inleda samarbete med andra nordiska betalaktörer?
– Vi får se vad som händer i framtiden. Payex är stora och innovativa, det passar bra med vår vision.
När analysföretaget RJMetrics plockade bort reklamen blev resultaten plötsligt bättre. "Ett litet, litet exempel som säger väldigt, väldigt mycket om webben" skriver Fredrik Wackå på Wpr.se.
Digitala affärer på SCA | 2010-02-08 13:33- Internetworld:
För Åsa Holmqvist, på förpackningsjätten SCA, är det video som gäller. Både som ett sätt att få kontakt med kunder och för kommunikation med anställda.
Dagens sajt från Topp 100 2009| 2010-02-08 14:17- Internetworld:
Information är pengar. Och är det någon bransch som värnat om säkerheten både för pengar och information så är det bankvärlden. Så är det vettigt för en bank att låta Google hantera webbanalysen? Det frågar sig Lars Johansson på Webbanalys.nu.
E-handelstrender 2010 del 7 | 2010-02-07 09:34- Internetworld:
Många konsumenter gör research online och handlar i butik. Men börjar robbisarna istället handla online kan e-handeln snabbt ta marknadsandelar. Det pratar Victor Dahlborg, marknadschef på Pricerunner, i den avslutande delen av Internetworlds artikelserie om e-handelstrender 2010.
Allt fler e-handlare provar sociala medier och flyttar försäljning utanför de egna kanalerna. Det berättar kommunikationskonsulten Judith Wolst om i Internetworlds serie om e-handelstrender 2010.
En trend inom e-handel är partnerskap för att sälja sina produkter via andra marknadsplatser än sin egen. Det berättar Mattias Pihlström, vd på Brighstep, i Internetworlds serie om e-handelstrender 2010.
Dagens sajt från Topp 100 2009| 2010-02-05 16:51- Internetworld:
Riksförbundet för sexuell upplysning, RFSU, har fått ett nybyggt hem på nätet. Sajten har utvecklats av Obottni och ligger på nya Episerver CMS 6, skriver Martin Edenström på MKSE.com.
E-handelstrender 2010 del 4 | 2010-02-04 11:23- Internetworld:
Det är enkelt att starta e-handel, men desto svårare att klara logistik och få trafik till sajten. Det säger Maria Richardsson i serien om trender inom e-handeln 2010.
Den mobila e-handeln började ta sina första självständiga steg i Sverige under 2009. Och nu handlar det inte längre bara om att ladda ner ringsignaler utan om köp av fysiska produkter.
Trots hård prispress inom viktiga e-handelssegment som hemelektronik och böcker fortsätter e-handeln att växa. Och allt fler svenskar handlar allt mer på nätet. Under den här veckan ger Internetworld dig sju trender för e-handeln för 2010.
Dagens sajt från Topp 100 2009| 2010-02-01 15:17- Internetworld:
Att annonsering i onlinevideo skulle fungera på samma sätt som i tv visade sig vara fel. Det är först på senare tid man har hittat helt nya affärsmodeller.
Emil Jansson är lärare i entreprenörsskap och media på John Bauer Gymnasiet i Örebro. Den här veckan bloggar han om att lära eleverna att bli mer sociala på nätet. Vill du också blogga om din arbetsvecka? Skicka ett mejl till: miriam.olsson@idg.se
Jesper Kärrbrink sliter med att göra Eniro mer digitalt och efterlyser mer rock'n'roll på företaget. Vi listar trenderna som präglar e-handeln under 2010. Och vi ger dig allt du behöver veta för din satsning på video online.
Ingen litar på paypal. - (falde) 2009-11-26 18:33
Ingen litar på paypal. - (Anakin-S -<|" Apple. The fruity toymaker "|>-) 2009-11-26 21:52
Ingen litar på paypal. - (Desplow) 2009-11-27 14:37
Ingen litar på paypal. - (Posör) 2009-11-27 18:11