– E-post i sitt esse är när man har en kontakt eller en kund och vill behålla den. Det kan fungera för att skapa varumärkeskännedom också, men det är bäst för att behålla kunder, säger Anna Torkelstam.

Genom att använda e-post kan vi hålla kontakten så bra att kunderna inte bara blir nöjda utan även delar med sig till andra och blir "brand ambassadeurs".

Man måste skapa medvetenhet. Om det är något man ska fundera på när det gäller e-post så är det välkomstmeddelandet.

– Det har hög effekt och är inte så svårt att skapa. Genom att skicka en serie välkomstbrev får man en möjlighet att förlänga dialogen. Passa på att prata med dem och ta chansen att jobba med relevant innehåll. Berätta vad ni står för och vad ni levererar. Nån vecka senare kanske man kommer med ett erbjudande. Det viktigaste är att svara omedelbart.

Segmentering handlar om att betrakta sin mottagargrupp på olika sätt. Genom att bara jobba med segmentering kan man öka konverteringen markant och det finns mycket att vinna på att specifiera sina mottagare.

– De flesta som överger en shoppingvagn på nätet gör det inte för att det är för dyrt. Ofta blir folk avbrutna av någon annan, eller tänker att de ska vänta till efter lön med att handla. Det är väldigt sällan så att vi avbryter för att vi faktiskt inte vill ha produkterna. Att påminna kunderna om att det finns saker kvar i shoppingvagnen är en bra idé.

Transaktionsmail bekräftar köpet och är otroligt viktigt. Det är ett viktigt meddelande och det ser man också i hur ofta folk läser dem. 70 procent läser dessa mail.

– Förutom att bekräfta köpet kan man ge förslag på ytterligare köp och använda en rekommendationsmotor. En del tycker att det är för girigt att direkt efter ett köp gå på och säga "köp mer!". Men det fungerar, så länge det är relevant och matchar min köpprofil.

Amazon skickar inga nyhetsbrev alls. De skickar bara "Tack för ditt köp", "här är produkter vi rekommenderar" och så vidare. Amazons sajt är så fruktansvärt stor så att om de inte hjälper mig att hitta så skulle det ta otroligt lång tid. Det är en form av kundtjänst, men också marknadsföring.

Ben & Jerry skickar födelsedagsmeddelanden när kunderna fyller år.

– Jag har en annan kund som skickar en rabattkupong på 1000 kronor när någon fyller år. De har sett att när folk handlar senare så handlar de för minst 3000 kronor i snitt.

Att ha en jättestor e-postlista är inte målet. Målet är att ha en bra relation och att mottagarna ska lyssna. Ett sista sätt att både rensa ut ointresserade kunder och påminna om att man finns är att skicka ett brev där man säger att man kommer sluta att skicka mail, men att man har chansen att fortsätta få utskick.

Slutligen så handlar det om att få ambassadörer. The Body Shop Sverige gör det bra i deras Facebookgrupp bland annat.

– Våra ambassadörer är den dyrbaraste resurs vi har. Har man en person som ställer sig och talar gott om mig inför en annan person som har ett förtroende för den är enormt värdefullt.