Fakta

Det ska inte ta för lång tid att svara på enkäten, då missar man många deltagare.
- De är ju på sajten i ett annat syfte, inte för att svara på vår undersökning.

Tänk igenom frekvensen, hur ofta ni visar undersökningen för besökarna.
- Man ska inte tjata på folk, säger Ulrika Berg.

Hos Hemnet är det högt tryck på sajtundersökningen. Ibland kommer det in fler svar än vad man hinner ta hand om.

Hemnet har en undersökning på sin sajt mer eller mindre permanent. Den mäter en handfull olika parametrar, där struktur, användarvänlighet och information är viktigast.

Extra intressant  har undersökningen varit under våren då Hemnet lanserat en ny sajt. Eftersom ­statistik samlas in löpande har man kunnat jämföra betygen på den nya sajten med vad besökarna tyckte om den gamla.

– I början sjunker betygen lite. När vi lanserade vår förra sajt åkte betygen rakt ner i botten, sedan har vi jobbat oss upp till branschsnittet. Med den nya sajten dippade vi inte alls lika mycket och vi kom upp till branschsnittet efter bara några veckor, säger Ulrika Berg, marknadschef på Hemnet.

En annan intressant upptäckt är att förstagångsbesökare inte gillade den gamla sajten, men tycker om den nya.
– Det tar jag som ett tecken på att de som är irriterade på sajten är gamla besökare som behöver lära sig något nytt, medan nya besökare tycker att sajten är tydligare nu.

Sajtundersökningen används också för produktutveckling. De som deltar får ge kommentarer på vad Hemnet borde förändra och på vad som inte fungerar. Och det kommer in många svar.

– Nästan fler svar än vi kan hantera. Vi har 1,4 miljoner unika besök i veckan. Jag la ut en fråga nyligen och fick 2 000 till 3 000 svar på bara några dagar, säger ­Ulrika Berg.