Trots snack om konjunkturnedgång har listan med tips varit längre än någonsin. Den innehåller en lång rad lovande projekt och människor som tror på det de gör.

Och konkurrensen är stenhård. Spåren av it-kraschen verkar ha suddats ut och i takt med att webb 2.0-tankarna etablerats har företagen kommit vidare och hittat innovativa sätt att tjäna pengar på internet. Gamla tjänster är på väg att bytas ut mot nya och entreprenörerna har förstått hur de kan dra nytta av marknaden och användarna.

Här är de 25 hetaste nätentreprenörerna som vi tror kommer att lyckas under 2008. Vissa har kommit längre än andra, men den gemensamma nämnaren är att de siktar högt och skjuter mot mål:

1. Anders Kyhlstedt & Peo Nilsson - Booli

2. Louise Jansson & Susanne Söderberg - Familjeapoteket

3. Joachim Lerulf - Tailsweep

4. Maria Groschopp - Loanland

5. Daniel Ek & Martin Lorentzon - Spotify

6. Aage Reerslev - Squace

7. Måns Adler - Bambuser

8. Sorosh Tavakoli - Videoplaza

9. Anders Lövbrand - Viewserve

10. Henric Ehrenblad & Patrik Fagerlund - Widespace

11. Erik Fjellborg - Calnet

12. Linus Bille - Giversign

13. Frans Lundberg & Anton Lundberg - Skycash

14. Roger Grönberg - Momail

15. Lars Hektor - Permission Solutions

16. Mikael Sundström - Oricane

17. Eric Wahlforss & Alexander Ljung - Soundcloud

18. Andrew Martyn - Mubito

19. Stina Ehrensvärd - Yubico

20. Daniel Arthursson - Xcerion

21. Thérèse Mannheimer - Brainspiration

22. Arwind Malhotra - Yoursongs

23. Urban Pettersson - Wemind

24. Patric Bottne & Jim Nilsson - Camclic

25. Tobias Basilius - Reco.se


Under arbetet med entreprenörslistan fick många intressanta idéer sållas bort. Här är tre till som också kan vara värda att hålla ögonen på - men som tyvärr hamnade utanför listan.

Fakta

Internetworld har dammsugit marknaden efter nya entreprenörer genom att samla in tips från högskolekuvöser, företagsinkubatorer, riskkapitalister och nätverk över hela landet. Våra läsare har också bidragit med mängder av tips via vår webbplats. Av alla leads har vi valt ut de 25 vi tror på mest under det kommande året.

Vi bedömde:
- Drivkraft och visioner
- Affärsidé
- Risk
- Affärsmodell
- Potential för framgång under 2008