Den populära svenska wiki-sajten Susning.nu, en uppslagsbok där användarna själva står för innehållet, har stängt möjligheten att lägga in och redigera material. Anledningen är enligt sajtens ägare "klotter".
- Det viktiga just nu var att stoppa klottret, och tyvärr krävde det att den öppna redigeringen stoppades, berättar Lars Aronsson, som driver Susning.nu, för Internetworld.
Han vill inte berätta exakt vad klottret bestod av eftersom det ”skulle ge klottrarna onödig publicitet”.
I framtiden ska användarna åter kunna redigera innehållet på Susning.nu, men bara om man har registrerat sig först. Någon tidsplan för när en sådan registreringsfunktion kommer att finnas har inte Lars Aronsson än.
Blockeringen av redigeringsfunktioner innebär att hela tanken bakom en wiki-sajt som Susning.nu har havererat. En wiki-sajt bygger på att användarna står för innehållet - de lägger in nya sökord och redigerar innehållet. Tills vidare har Susning.nu alltså helt tappat sin wiki-funktion.